13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

Witajcie/Welcome

AURORA LUBOS
"WITAJCIE/WELCOME"

Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej
Czwartek, 11 maja, godz. 18:00

Choreografia, reżyseria, wykonanie: Aurora Lubos

Muzyka: Alex Catona

Czas trwania: 40 min
 

Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie.

,,Tyle ludzi: niemowląt, dzieci, młodych mężczyzn i kobiet, par, rodzin, starszych i niepełnosprawnych, reprezentujących każdy etap życia i każdy typ człowieka, jakiego spotkalibyście w swoim sąsiedztwie

fragment tekstu wolontariuszki, obóz Dobova, Słowenia
 

Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku 2015 w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to komentarz Aurory w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących, obserwatorów.


fot. Maciej Sierpień 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aurora Lubos
 

Jest niezależną artystką i performerką związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka mocnych, autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos m.in. w sprawie przemocy domowej. W swoim artystycznym dorobku ma kilka autorskich realizacji: spektakli solowych ,,Zanzibar”, ,,Niedokończone”, ,,Nóż, koń i schody”; ,,Akty”, ,,Nie Wolno”,  instalacji /performansów ,,Akt 1”, ,,4 Kąty”, ,,Akt na dwie- Ostatki”, ,,Bez Domu”, „Z wody”; animacji cykl ,,Winter 2010”.  Przez 15 lat była aktorką prestiżowego brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre.