13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

#przekroczmy granice

„Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe.”


Arthur C. Clarke
 

Tyle granic do przekroczenia.  Tyle okazji do spotkania.

#festiwalkalejdoskop #przekroczmygranice
 

Każda edycja Festiwalu Kalejdoskop służy jego uczestnikom przede wszystkim do spotkania. Spotkania radosnego i odświętnego - zgodnie z pierwotnym znaczeniem słowa „festiwal”. 

W zamyśle twórców Kalejdoskopu święto należy tłumaczyć na wielu płaszczyznach. Oto wspólnie zbieramy się, rozmawiamy, świętujemy mamy czas i okazję do wymiany poglądów i impulsów, które pozwolą tworzyć nowe.

W tym roku, podczas 14 edycji Festiwalu Kalejdoskop zapraszamy do wspólnego i indywidualnego przekraczania granic. Jak co roku, podejdziemy do tematu przewodniego możliwie najbardziej różnorodnie i przekrojowo.

 

Projekt bardzo różnorodny

W trakcie festiwalu realizowany będzie projekt oparty na pracy procesowej, którego głównym atutem jest spotkanie dwóch uznanych artystek: Marty Ladjanszki i Barbary Bujakowskiej oraz czwórki młodych utalentowanych tancerzy i choreografów. To spotkanie stanie się punktem wyjścia do poszukiwań i inspiracji ruchowych. Czym może się zakończyć? Jakie będą efekty - okaże się dopiero w trakcie festiwalu. Pozwalamy sobie na tę niewiedzę i pozwalamy poszukiwać nowych jakości ruchu i strategii działania. Zobaczymy też intrygujące przenikanie tego, co przynieśli ze sobą mentorzy projektu i wniosą jego uczestnicy. Widzowie obejrzą etiudy rozpoczynających karierę artystów oraz dzieła uznanych już twórców. Finałem będzie otwarty pokaz work in progress, czyli pokaz struktury, nad  którą praca jest w toku – produkt kooperacji wszystkich stron projektu. Mamy nadzieję na zainspirowanie młodych twórców do rozwinięcia w przyszłości dalszej współpracy.
 

Ograniczenia, granica umowna bądź dosłowna jest tematem inspirującym twórców

Wraz z Teatrem Rozbark i spektaklem Anny Piotrowskiej Zagubieni w skórze przyjrzymy się między innymi granicom wytrzymałości naszego ciała.
Czy jeszcze reagujemy na jego potrzeby? Na potrzeby innych ciał?Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK "Zagubieni w skórze"

Granice i z kolei ich dosłowne przekraczanie są tematem wstrząsającego performansu Aurory Lubos „Witajcie/Welcome”. Jest poświęcony bardzo aktualnej i gorąco dyskutowanej tematyce uchodźców, przeprawiających się przez kolejne kraje i morza w ucieczce przed wojną, głodem, zagrożeniem.
 


Aurora Lubos "Witajcie/Welcome"., fot. M. Sierpień
 

 „MatrycaPawła Grali odbywa się w ograniczonej (i ograniczającej) przestrzeni, w której rytmicznie odbywa się ludzka codzienność. 


Anita Wach/Via Negatiwa "Sto toastów"., fot. Marcandrea
 

Anita Wach  w spektaklu  „Sto toastów” śmiało przekracza granicę między reprezentującym a reprezentowanym, między publicznością a twórcą. Nie waha się użyć radykalnych, śmiałych i nie zawsze poważnych obrazów i narzędzi.  Szykujcie się na przekraczanie Waszych przekonań o tym, co wolno a czego nie wypada w teatrze. 

„Mechaniczne sny” Barbary Bujakowskiej to poszukiwania w dorobku Oskara Schlemmera zderzone ze współczesną myślą choreograficzną. 

Nie zabraknie także spektaklu Dady von Bzdulow oraz intrygującej gry z tożsamością w spektaklu Macieja Kuźmińskiego „Dominique’, w  wykonaniu Dominika Więcka, wielokrotnie nagradzanego za tę kreację.


Maciej Kuźmiński "Dominique", fot. Inbal Cohen-Hamo


Dada von Bzdulow "INTRO", fot. Dominik Werner
 

Spotkania bez żadnych barier

Spektakle i projekty festiwalowe to interakcje z publicznością. Po zejściu ze sceny i widowni spotkamy się raz jeszcze – tym razem na licznych festiwalowych imprezach. Po spektaklach zapraszamy na rozmowy z artystami. Poranki wypełnią dyskusje o trendach i projektach w „Innej Bajce”.


Taneczne Lunche, Inna Bajka Resto Bar, fot. K. Machniewicz
 

Zapraszamy do Białegostoku #przekroczmygranice