13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

Sto toastów

ANITA WACH/VIA NEGATIVA
"100 TOASTÓW"

Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej

Piątek, 12 maja, godz. 20:00

Choreografia: Anita Wach

Wykonanie: Anita Wach

Koncepcja: Bojan Jablanovec

Muzyka: Glenn Miller, Michael Nyman, The Stooges, Alfred Schnittke

Producent: Spela Trost

Produkcja: Via Negativa we wsparciu Miasta Lublana

Koprodukcja: Maat Festiwal Lublin, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne Warszawa

Czas trwania: 50 min

Spektakl przeznaczony dla dorosłych, zawiera sceny pełnej nagości 
 

100 toastów to uroczystość. Wznosimy kieliszki i toasty za prawdziwego artystę - takiego, który wie jak zjednoczyć ludzi. Za takiego artystę, który wie jak zmusić ludzi do myślenia. Za artystę, który wie jak skierować uwagę ludzi na najważniejsze problemy, który nawet dokładnie wie które problemy są tymi najważniejszymi problemami. Wznosimy tosty również za nas, tych obecnych i tych, którzy nie zdecydowali się wziąć udziału w uroczystości. Za wszystkich, którzy potrzebują odrobiny pocieszenia: śmiertelnie znudzonych, lekko zdezorientowanych, bardzo rozczarowanych i za tych wiecznie, bez wyraźnego powodu zasmuconych.

100 toastów powstało na zamówienie z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.

fot. Marcandrea


Anita Wach

Tancerka, choreografka, performerka i nauczycielka tańca współczesnego. Wieloletnia tancerka w Śląskim Teatrze Tańca Jacka Łumińskiego (1996-2003). Na początku 2004 roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Bretoncaffe. Stypendystka Pro Helvetii, Mobile Academy (2006)oraz dwukrotnie ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego(2011,2016). Autorka projektów solowych: "Inch 1,5"  performensu "V`, improwizowanego solo "on/off"  oraz "Mute" zrealizowanego w ramach programu rezydencyjnego Maat Festiwal w 2013 roku. Współautorka spektakli: "weast.com", którego prapremiera odbyła się podczas warszawskiej nocy tańca (współpraca z Ewą Jaros,2008) oraz w/restless ( współpraca z Magdą Tuką, Marcinem Cecko, Pawłem Smagałą, koprodukcja Fundacji Ciało-Umysł i Open Latitude,2012). Współpracuje z międzynarodowym kolektywem Via Negativa w Ljubljanie gdzie zrealizowała 2 solowe spektakle "Oops"(koprodukcja z Modul Dance i Art. Stations Foundation, 2012) oraz "100 toastów". W 2016 roku objęła opieką choreograficzną spektakl "Dziewiąta" (produkcja Via Negativa, koprodukcja JaJaJaNeNeNe). Inicjatorka działalności kolektywu Kwartet Patetyczny w ramach , którego zrealizowała spektakl "gloria!" oraz współzałożycielka duetu artystycznego TukaWach (2013)
 

Bojan Jablanovec

Reżyser teatralny, założyciel międzynarodowego kolektywu Via Negativa, który od dziesięciu lat wyznacza kierunek słoweńskiej sceny alternatywnej i kontynuuje tradycję bałkańskiej sztuki performatywnej.  Reżyserował w większości teatrów w Słowenii, od 1997 do 1999 wykładał w Akademii Teatralnej w Ljubljanie. Założyciel VN Lab, laboratorium współczesnej sztuki performatywnej, skupiającej aktorów, tancerzy, muzyków, artystów wizualnych i wszystkich zainteresowanych sztuką performensu.