13 edycja Festiwalu Kalejdoskop!
PL / EN

Intro

TEATR DADA VON BZDÜLÖW

"INTRO"

Białostocki Teatr Lalek

Niedziela, 14 maja, godz.18:00

Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek

Światła: Michał Kołodziej

Czas trwania: 60 min

Spektakl INTRO został zrealizowany z dwóch podstawowych powodów: jest odpowiedzią na aktualną sytuację społeczno-polityczną w Polsce oraz nawiązuje do 100-lecia ruchu DADA. Prezentacja spektaklu na scenach teatrów dramatycznyc, wybranych ze wzlędu na otwatość repertuarową, jest okazją do podjęcia dyskuzji z publicznością, o roli tańca zarówno w estatycznym (Dadaizm), jak i społeczno-politycznym wymiarze.


TRAILER:

https://www.youtube.com/watch?v=BeLBkCrwVYY

 
fot. Dominik Werner

Teatr Dada von Bzdülöw

W grudniu 2017r gdański Teatr Dada von Bzdülöw obchodzić będzie 25-lecie swojego istnienia. Teatr założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 w Gdańsku był jednym z pierwszych polskich zespołów w Polsce, które propagowały nowy taniec i teatr tańca po 1989r. W unikalny sposób połączył tradycję polskiego teatru z amerykańskimi i europejskimi doświadczeniami konstytuując w krótkim czasie rozpoznawalny i wyjątkowy język wypowiedzi scenicznej. Funkcjonujący nieprzerwanie przez 25 lat zespół stworzył dotychczas blisko 50 przedstawień, które wpisały się w historię polskiego teatru i tańca, i co najważniejsze, były i są inspiracją dla aktywności twórczej kolejnych generacji choreografów i tancerzy.

Spektakl INTRO został zrealizowany z dwóch podstawowych powodów: jest odpowiedzią na aktualną sytuację społeczno-polityczną w Polsce oraz nawiązuje do 100-lecia ruchu DADA. Prezentacja spektaklu na scenach teatrów dramatycznych, wybranych ze względu na otwartość repertuarową, jest okazją do podjęcia dyskusji z publicznością, o roli tańca zarówno w estetycznym (Dadaizm), jak i społeczno-politycznym wymiarze. W przedstawieniu występuje dwoje młodych tancerzy: Katarzyna Ustowska (absolwentka Hochschulefür Musik undDarstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem) i Piotr Stanek (absolwent Wydziału Tańca w Bytomiu).